Warning: Attempt to read property "display_name" on bool in /nas/content/live/gmcmainprd/wp-content/plugins/wordpress-seo/src/presenters/meta-author-presenter.php on line 40

Warning: Attempt to read property "display_name" on bool in /nas/content/live/gmcmainprd/wp-content/plugins/wordpress-seo/src/generators/schema/article.php on line 53

COVID-19 Announcement: We are open, fully-staffed and working around the clock for the success of our students. Learn More

close

GMC News

Students Honored During Scholars Night

Georgia Military College recently recognized its middle and high school students for academic, JROTC, and community achievement, and honored them with a special ceremony. Below is a list of awards and scholarships, which were presented during Scholars Night on May 17, 2004.

James C. Bonner Award for Excellence in Georgia History (awarded to the 8th grade student with the highest average in Georgia History): Sydney McRee.

Bill Reagan/Larry Heymann Award for Excellence in English (awarded to the 8th grade student with the highest average in English): Kristen Whipple.

John L. Anderson, Jr. Award for Excellence in Algebra (awarded to the 8th grade student with the highest average in Algebra I): Kristen Whipple.

William H. Prosser Award for Excellence in Science (awarded to the 8th grade student with the highest average in the field of Science): Kasey Durden.

Society of the Colonial Dames Essay Award: First place: Beth Deen, Honorable Mention: Leslie Avant, Drake Benton, and Josh Gilley.

GMC Middle School Academic Bowl (presented to the middle school students who participated in an academic competition in Barnesville, GA): Derek Brown, Kyle Chambers, Daniel Giles, Will Grant, Alvin Huff, Jared Powell, Josh Smith, John Austin Vance.

Citizenship Awards (voted on by the faculty for 8th-11th grades, and by their peers in 6th and 7th grades): Ynecyonte (Taey) Wright (6th grade), Haley Smith (7th grade), Amanda Gregg (8th grade), Jamie Lynn LeBrun (9th grade), Daniel Fietkau (10th grade), Damon Fluellen (11th grade).

GMC Citizenship Award (presented to one female and one male senior who have demonstrated outstanding school citizenship as determined by the faculty): Kaila Jaworski, Jimmy Reeves.

DAR Citizenship Award (sponsored by the Daughters of the American Revolution and presented to the senior who has demonstrated the qualities of dependability, service, leadership, and patriotism): Jimmy Reeves.

Youth Leadership Baldwin Graduates: Drake Benton, Ross Couch, Shereria James, Sarah Meeks, Reggie Mosley, Katie Rackley, Hollie Salter, Emily Vance.

Wendy’s High School Heisman Athletic Citizenship Awards (presented to one female and one male student who have participated in sports, exhibited outstanding sportsmanship, and attained high grades): Whitney Harmon, Reggie Mosley.

The American Legion Georgia Boys State Award (presented to a junior attend the government education program over the summer): Shannon Harper.

Larry Allen GMC Scholarship ($1,000 scholarship awarded by the GMC Bulldog Club to a senior who has excelled academically, exhibited overall excellence, and plans to attend Georgia Military College after graduation): Ross Couch. He is pictured with Larry Allen.

University of Georgia Certificate of Merit (presented by the University of Georgia to identify superior scholastic endeavors through outstanding achievement in the first three years of high school): Jonathan Bright, Will Brown, Whitney Davis, Damon Fluellen.

Presbyterian College Junior Achievement Award (based on high cumulative grade point average after a student’s first semester of their junior year): Jonathan Bright, Will Brown, Whitney Davis, Leia Eubanks.

National Wild Turkey Federation Scholarship (presented to two students who have exhibited respect for the flag of the United States, respect for family, and wise stewardship of our wildlife and natural resources): Amanda Johnson, Noel Keck.

Governor’s Honors (presented to a student in the sophomore or junior class to attend the Governor’s Honors Program over the summer): Will Brown.

Georgia Student Leadership Forum on Faith and Values (presented to two seniors for participating in a weekend program in Atlanta): Jimmy Reeves, Carmen Simpson.

STAR Student/STAR Teacher Award (presented to the student who had the highest SAT score from one sitting through the November 2003 test date and ranks in the top 10 students, and to the teacher he or she selects as influential in his or her success):
Katie Rackley, Duane Kitchens.

Hugh O’Brien Youth Leadership Award (presented to a sophomore, based on a competitive essay, to attend a three-day leadership seminar over the summer): Jessica Grant.

Rotary Youth Leadership Award (presented to two rising seniors who demonstrated outstanding qualities of character, personality, and educational potential, to attend a three-day leadership workshop over the summer): Khadija Hill

Furman College Honors Scholarship ($3,000 scholarship renewable each year the student is enrolled): Kaila Jaworski.

Furman College Academic Scholarship ($3,000 scholarship renewable each year the student is enrolled): Kaila Jaworski.

Furman College Endowment Scholarship ($3,000 scholarship renewable each year the student is enrolled): Kaila Jaworski.

University of Rochester Humanities/Social Sciences Award (presented to a junior who has the highest academic average in the humanities): Whitney Davis.

Bausch & Lomb Honorary Science (presented to the junior with the highest academic average in science): Jonathan Bright.

Baldwin County/Milledgeville Junior Miss Scholarship Competition:
Leia Eubanks (named 2004 Milledgeville Junior Miss and received $2,500 in scholarships), Carrie Goggans (received $750 in scholarships), Lizzie Jones (received $1,250 in scholarships).

Robert C. Byrd Honors Scholarship (sponsored by the Georgia Department of Education to recognize a senior who has demonstrated outstanding academic achievement and shows the promise of continued achievement): Susan Fessler.

2003-2004 Magnolia State Bank Junior Board of Directors (high school seniors selected to help the bank identify ways to serve the community and learn about banking services, investing, the local economy, and leadership skills): Ross Couch (senior representative), Jonathan Bright (junior representative), Jessica Grant (sophomore representative).

Rotary Club Scholarship for GMC ($500 scholarship presented to a high-achieving senior who is planning to attend Georgia Military College after graduation): Sheneria James.

Butler Ford $1,000 Award (presented to a senior with superior academic standing, outstanding school and community involvement, and excellent interpersonal skills): Will Prestwood. He is pictured with Mr. Dick Marcott, and COL Jim Lebrun

Secretary of State Excellence in Citizenship Award (presented to a GMC senior who has made a difference in her world by organizing an event to donate school supplies to children in a third world country): Katie Rackley.

American Association of University Women (presented to the top senior female student by the Milledgeville, GA branch): Katie Rackley.

Principal’s Leadership Award (presented to a senior who has demonstrated the ability to combine academic excellence and leadership): Kaila Jaworski.

Principal’s Award (presented to students who have attained the Principal’s List and have not accumulated bullring hours during the first three 9-week grading periods): One-year Award – Elizabeth Criag, Matt Harrison, John Austin Vance, Ashley Martin, Amy Patel.

Two-year Award – Haylee DeLoach, Jessica Grant, Dalton Pearce, Jantzen Thomas.

Three-year Award – Kasey Durden, Alvin Huff, Kristen Whipple.

Principal’s Scholarship to GMC (presented to a senior planning to attend Georgia Military College after graduation): Drake Benton.

Academic Achievement Insignia (this insignia is authorized by those in the top 10% of each high school JROTC class based on grades earned): LET I (9th grade) – Josh Hammock, Jameia Huff, Keenan Lee, Andriy Mulyavka, Kaylin Paschal, Elizabeth Stamm, Kenneth Stewart, Sean Thrower, Kimberly Tucker. LET II (10th grade) – Stephanie Chappell, Alex deFeria, Jessica Grant, Mary Beth Martinez, Shondra Williams, Abbie Wood. LET III (11th grade) – Jonathan Bright, Will Brown, Whitney Davis, Leia Eubanks, Damon Fluellen, Shannon Harper, Emily Hollomon.

LET IV (12th grade) – Leslie Avant, Drake Benton, Beth Deen, Kaila Jaworski, Jimmy Reeves.

Academic Achievement Ribbon (awarded annually to one cadet in each high school JROTC class who maintains an “A” in all subjects): Mary Beth Martinez.

Middle School Highest Academic Average 2003-2004 School Year: Elizabeth Craig (6th grade), Haley DeLoach (7th grade), Kristen Whipple (8th grade).

Academic Excellence Ribbon (awarded annually to one high school cadet in each LET class for maintaining the highest academic average for the first three quarters during the 2003-2004 school year): Jameia Huff (LET I, 9th grade), Mary Beth Martinez (LET II, 10th grade), Will Brown (LET III, 11th grade), Kaila Jaworski (LET IV, 12th grade).

Daughters of the American Revolution for Academic Excellence (presented to a senior who has demonstrated the qualities of dependability, good character, adherence to military discipline, leadership ability, and a fundamental and patriotic understanding of the importance of JROTC training): Leslie Avant.

American Legion Scholastic Excellence Sliver Award (awarded to a senior who is in the top percentile of his or her class in academic subjects and in the top 25% of his or her class in JROTC subjects): Beth Deen.

American Legion Scholastic Excellence Bronze Award (awarded to a junior who is in the top percentile of his or her class in academic subjects and in the top 25% of his or her class in JROTC subjects): Damon Fluellen.

Distinguished Cadet Award of Scholastic Excellence (awarded to a cadet who exhibits the highest degree of excellence in scholastics): Mary Beth Martinez.

GMC Academic Discipline Awards: Katie Rackley (Mathematics); she is pictured with MAJ Ann Bertoli.

Katie Rackley (English), Katie Rackley (Science), Kaila Jaworski, Katie Rackley (Social Studies), Sarah Meeks (French), Kaila Jaworski (Spanish); she is pictured with MAJ Wynette Samper.

###