Warning: Attempt to read property "display_name" on bool in /nas/content/live/gmcmainprd/wp-content/plugins/wordpress-seo/src/presenters/meta-author-presenter.php on line 40

Warning: Attempt to read property "display_name" on bool in /nas/content/live/gmcmainprd/wp-content/plugins/wordpress-seo/src/generators/schema/article.php on line 53

COVID-19 Announcement: We are open, fully-staffed and working around the clock for the success of our students. Learn More

close

GMC News

Honoring Achievement in Academics and Character

Georgia Military College Prep School recently honored those students who have distinguished themselves in academics and character for Quarter 3.

The following students were recognized for achieving Honor Roll, by having a Quarter 3 average of 85 or higher (with all A’s and B’s) but not eligible for the Principal’s List and had a satisfactory discipline record:

6th GRADE
Chase Bohannon
Chad Butler
Kelsey Chambers
Tony Chaney
Tom Drew
Mary Ashley Easterwood
Aidan Falchook
Makayla Flury
Rachel Hallam
Catie Hargrove
Jered Knowles
Josh Martiny
Casey McNeely
Rachel Merica
Anish Patel
Hunter Pearson
Dylan Resha
Laughlin Smith
Mandi Smith
Drew Thigpen
Gage Vanlandingham
Gracyn Walker
Kaitlyn Weaver
Zach Whittle
Kendra Wilson
Roy Wood

7th GRADE
Dakota Amerson
Will Applebury
Hannah Brown
Jalessia Clark
Courtney Crowe
Jenny Dillard
Danielle Easterly
Savannah Edgens
Leigh Grimes
Hunter Harding
Jahmayka Humphrey
Jamarcus Jarrett
Kaiten Kala
Kassie Kotrick
Kaleb Litke
Jasmine Mack
Maya Mapp
T. J. O’Donnell
Hallie Richards
Meredith Riner
Stephanie Somers
Katie Anna Thigpen
Prisca Ubah
LaTharreo Womble

8th GRADE
Audrey Bloodworth
Taylor Collins
Eleni Constantinidis
Kaleigh Donnelly
Jostin Grimes
Austin Hamilton
KeShawn Harris
Danielle Hollis
Marissa Langston
Katie McClain
Sarah Poole
Christina Price
Marie Rodriguez
Austin See
Haley Spires
Donovan Spivey
Tori Spivey
Jessica Taylor
Nathan Weldon
Billy Whitlock
Brooke Williams
Ayres Wimberly

9th GRADE
Josh Brown
Haylee Chambers
Janelle Clark
Chase Colwell
Callie Dennis
Tyler Easterly
Amy Folendore
Jasmyn Fuller
Abby Giddens
Donovan Haslam
Rebecca Riner
Spencer Tyson
Mandy Weekly
Julia Whitaker

10th GRADE
Wes Applebury
Dustin Archebelle
Laura Baswell
Daniell Beckom
Jordi Bohannon
Karmyn Fuller
Shelly Hastings
Alicia King
Trevin Lee
Amanda Lundy
Meg Moore
Rachel Powell
Tabytha Pye
Kelly Riner
Timothy Seo
Jalen Smith
Brooke Waddell
Alyssa Williams

11th GRADE
Joel Bentley
Jessica Collins
Lauryn Dennard
John Felt
Caitlin Gordy
Kip Goss
Sara Gray
Rick Griffin
Ariel Hansel
Alexis Hitchcock
Tanisha Johnson
Macy Knowles
Lindee Lord
Will Parker
Colby Pennington
Cyler Poole
Nathan Seagraves
Donovan Smith
Andrea Sowell
Kalli Trepanier
Carolyn Vinson

12th GRADE
Drew Arnold
Percy Canon
Cassy Clayton
Corey Ellison
Dawn Hayward
Jimmy Huff
Page Jackson
John Johnson
Hacen Lamanna
Emily Langston
Chase Massey
Drew Massey
Mech Melder
Will Mosley
Krista Paschal
Paris Pennington
Travis Riner
Josh Sirmons
Haley Smith
Jantzen Thomas
Joey Waddell
Jasmine Wise
Holly Zant

The following students were recognized for achieving the Principal’s List, by having an A average in all subjects and a satisfactory discipline record. They were invited to come on stage to shake hands with Lieutenant Colonel Pam Grant, GMC Prep Assistant Principal, and receive a special certificate.

6th GRADE
Trey Bridges
Taylore Brooks
Liam Fairbrass
Chrissyl Jadol
Kristin Kuehn
Thomas Resha
Niki Thomas
Ashley Vinson
Macy Watkins
Samantha White

7th GRADE
Ian Bailey
Katie Bershadsky
Kailey Calhoun
Lily Edmonson
Macie Lee
Delarrion Milner
Kevin Myers
Julia Rice
Ben Shumate
Vanna Ruth Stone
Taylor Wooden

8th GRADE
Elliot Fairbrass
Devin Falchook
Meg Gray
Mikayla Holmes
Kevin Kirby
Cody Meeks
Colby Smith
Alyson Spires
Savannah Williams

9th GRADE
Jenny Brown
Katelyn Coburn
Leanna Harbor
Geovic Jadol
Elise Riggins
Rem-Martin Tolentino
Kaitlin Whipple

10th GRADE
Stephen Beadles
Chris Brown
Christin Cox
Scott Gorham
Julianna Grant
Rob Grimes
Shawn Humphrey
Tiffany Johnson
Kevin Kotrick
Hali Minter
Megan Smith
Munday Tatum
Ellie Thompson
Cory Thrower
Sean Tighe
Stephanie Veal
Skylar Walker
Kristen Zweizig

11th GRADE
Elizabeth Craig
Shanterra Grable
Matt Harrison
Macy Sikes
John Austin Vance
Taey Wright

12th GRADE
Alexa Anderson
Sarah Beadles
Loribeth Berry
Michael Bunch
Christin Coburn
Chelsi Colburn
Ashley Collins
Haylee DeLoach
Amelia Haslam
William Lewis
Hannah Lloyd
Laura Magruder
Mary Kathryn Mason
Jake Meeks
Dalton Pearce
Adam Peeler
Melissa Powell
Sara Frances Pressley
Gillian Reid
Tori Ward

Special Recognition was given to the following students for outstanding achievement.

4-H
Maya Mapp
Vice-President NE District Georgia Junior Board
1st place winner—Project Demonstrations

Macie Lee
1st place winner—Resource Management Project

PAGE Academic Quiz Bowl
Adam Brooks
Kailey Calhoun
Maya Mapp
T.J. O’Donnell
Stephanie Somers
Katie Anna Thigpen

State Technology Fair
Kevin Kirby
Technology Literacy Challenge
3rd in State

Jostin Grimes and Kaitlyn Russ
Non-Multimedia Applications
3rd in State

Odyssey Of The Mind
Problem 5 Superstition Team
1st place at Region, 3rd place at State
Kailey Calhoun
Chad Freeman
Jamarcus Jarrett
Maya Mapp
Delarrion Milner
Kendra Wilson

Problem 1 Earth Trek Team
2nd place at Region, 1st place at State
Katie Bershadsky
Elliot Fairbrass
Liam Fairbrass
Sarah Poole
Colby Smith
Tori Spivey

Problem 3 Lost Labor of HeraclesTeam
2nd place at Region, 5th place at State
Will Applebury
Austin Hamilton
Chrissyl Jadol
Julia Rice
Alex White

Knights of Columbus Poster Contest
Jordan Easterwood
Alcohol Abuse Theme
1st in Local, 1st in District

Kelsey Carroll
Drug Abuse Theme
1st in Local, 1st in District

The following Character of the Week Honorees were nominated by faculty members for exhibiting outstanding character during the quarter.

From the Middle School:

FORESIGHT
Audrey Bloodworth

CONSISTENCY
Adam Brooks

DEDICATION
Kelsey Chambers

KINDNESS
Adam Dudley

COMMITMENT
Elliot Fairbrass

KINDNESS
Nathan Hardie

INITIATIVE
Keshawn Harris

KINDNESS
Cody Meeks

KINDNESS
Justin Sheppard

HONESTY
Austin Spear

From the High School:
ITEGRITY
Alexa Anderson

KINDNESS
Adam Autry

KINDNESS
Sarah Beadles

DETERMINATION
Michael Bradley

HONESY
Blake Brown

KINDNESS
Chelsi Colburn

DEPENDABILITY
Christin Cox

KINDNESS
Haylee DeLoach

DEPENDABILITY
Amy Folendore

HONESTY
Macey Fowler

RESPONSIBILITY
Abby Giddens

PREPARATION
Lauren Harbor

RESPONSIBILITY
Christina Hooper

DETERMINATION
Jimmy Huff

KINDNESS
Mary Katherine Mason

DETERMINATION
Will Mosley

DETERMINATION
Justin Parham

DETERMINATION
Will Parker

KINDNESS
Krista Paschal

KINDNESS
Sara Frances Pressley

INTEGRITY
Gillian Reid

DETERMINATION
Donovan Smith

DETERMINATION
Jantzen Thomas

DEPENDABILITY
Brooke Waddell

DETERMINATION
Joey Waddell

KINDNESS
Joey Waddell

DETERMINATION
Jamarus Walls

KINDNESS
Tori Ward

The following Peer-Nominated Character Honorees were selected by their classmates for exemplifying ‘Character Above All!’ during the quarter.

6th Grade
Macy Watkins

7th Grade
Lauren Pearson

8th Grade
Savannah Williams

9th Grade
Katelyn Coburn
Tyler Easterly
Donovan Haslam
Leanna Harbor
Elise Riggins

10th Grade
Dustin Archebelle
Christin Cox
Munday Tatum
Ellie Thompson
Cory Thrower

11th Grade
Kip Goss
Shanterra Grable
Matt Harrison
Colby Pennington
Taey Wright

12th Grade
Sarah Beadles
Loribeth Berry
Michael Bunch
Amelia Haslam
William Lewis

Congratulations to all students who were honored during the Cadet Recognition Ceremony for Quarter 3.