Warning: Attempt to read property "display_name" on bool in /nas/content/live/gmcmainprd/wp-content/plugins/wordpress-seo/src/presenters/meta-author-presenter.php on line 40

Warning: Attempt to read property "display_name" on bool in /nas/content/live/gmcmainprd/wp-content/plugins/wordpress-seo/src/generators/schema/article.php on line 53

COVID-19 Announcement: We are open, fully-staffed and working around the clock for the success of our students. Learn More

close

GMC News

GMC Middle and High School Students Honored During Scholars Night

(Milledgeville, GA) May 27, 2003 – Georgia Military College recently recognized its middle and high school students for academic, JROTC, and community achievement, and honored them with a special ceremony. Below is a list of awards and scholarships, which were presented during Scholars Night on May 19, 2003.

GMC Geography Bee Awards (presented to the students who place in the GMC Middle School Geography Bee): Kevin Hall (first place), Josh Smith (second place), Joanna Griffin (third place).

James C. Bonner Award for Excellence in Georgia History (awarded to the 8th grade student with the highest average in Georgia History): Heather Hamby.

Bill Reagan/Larry Heymann Award for Excellence in English (awarded to the 8th grade student with the highest average in English): Kenneth Stewart.

John L. Anderson, Jr. Award for Excellence in Algebra (awarded to the 8th grade student with the highest average in Algebra I): Kenneth Stewart.

William H. Prosser Award for Excellence in Science (awarded to the 8th grade student with the highest average in the field of Science): Kenneth Stewart.

GMC Middle School Academic Bowl (presented to the middle school students who participated in an academic competition in Barnesville, GA): Derek Brown, Brandon Griffin, Kevin Hall, Alvin Huff, Sydney McCree, Jermaine Siler, Taylor Sills, Kenneth Stewart.

Citizenship Awards (voted on by the faculty for 8th-11th grades, and by their peers in 6th and 7th grades): Haley Smith (6th grade), Alvin Huff (7th grade), Brandon Bullard (8th grade), Mandy Moore (9th grade), Whitney Davis (10th grade), Jimmy Reeves (11th grade).

GMC Citizenship Award (presented to one female and one male who have demonstrated outstanding school citizenship as determined by the faculty): Haley Rogers, Charlie Moore.

Larry Allen GMC Scholarship (awarded by the GMC Bulldog Club to a senior who has excelled academically, exhibited overall excellence, and plans to attend Georgia Military College after graduation): Haley Rogers.

DAR Citizenship Award (sponsored by the Daughters of the American Revolution and presented to the senior who has demonstrated the qualities of dependability, service, leadership, and patriotism): Haley Rogers.

Governor’s Honors (presented to a student in the sophomore or junior class to attend the Governor’s Honors Program over the summer): Damon Fluellen.

Spring Literary Regional Competition (presented to the students who participated in the regional competition for the following areas): Dramatic Interpretation – Louis Fay (2nd place), Allison Barker (4th place), Boys’ Essay – Tabb McGill (first place), Girls’ Essay – Hannah Lockhart (2nd place), Extemporaneous Speaking – Tabb McGill (2nd place), Boys’ Spelling – Brit Pennington (3rd place), Girls’ Spelling – Hannah Lockhart (first place).

Society of the Colonial Dames Essay Finalist – Tabb McGill.

Wendy’s High School Heisman Athletic Citizenship Awards (presented to one female and one male student who have participated in sports, exhibited outstanding sportsmanship, and attained high grades): Annie Cawthon, Louis Fay.

The American Legion Georgia Boys State Award (presented to a junior attend the government education program over the summer): Reginald Mosley.

Youth Leadership Baldwin Graduates: Allison Barker, Jacinda Jack, Katie Kirkland, Hannah Lockhart, Tabb McGill, Charlie Moore, Haley Rogers.

Georgia Student Leadership Forum on Faith and Values Participants:
Daerzio Harris, Katy Kirkland.

James and Barbara Nipper Faith Scholarship from Hardwick Christian Church: Katy Kirkland.

STAR Student/STAR Teacher Award (presented to the student who had the highest SAT score from one sitting through the November 2002 test date and ranks in the top 10 students, and to the teacher he or she selects as influential in his or her success):
Tabb McGill, Mrs. Nancy Kennedy.

Hugh O’Brien Youth Leadership Award (presented to a sophomore, based on a competitive essay, to attend a three-day leadership seminar over the summer): Will Brown.

Rotary Youth Leadership Award (presented to two rising seniors who demonstrated outstanding qualities of character, personality, and educational potential, to attend a three-day leadership workshop over the summer): Beth Deen, Ross Couch.

University of Rochester Humanities/Social Sciences Award (presented to the junior with the highest academic average in the humanities): Kaila Jaworski.

Baldwin County/Milledgeville Junior Miss Scholarship Competition:
Kaila Jaworski, Katie Rackley.

Bausch & Lomb Honorary Science (presented to the junior with the highest academic average in science): Katie Rackley.

Robert C. Byrd Honors Scholarship (sponsored by the Georgia Department of Education to recognize a senior who has demonstrated outstanding academic achievement and shows the promise of continued achievement): Allison Barker.

Georgia Scholar Program Award (presented to a senior who has high scholastic ability, excellent participation in school and community activities, outstanding citizenship, and excellent interviewing skills): Tabb McGill.

Butler Ford Scholarship (presented to a senior with superior academic standing, outstanding school and community involvement, and excellent interpersonal skills): Allison Barker.

University of Georgia Certificate of Merit (presented by the
University of Georgia to identify superior scholastic endeavors through outstanding achievement in the first three years of high school): Beth Deen, Kaila Jaworski, Katie Rackley.

Presbyterian College Junior Achievement Award (based on high cumulative grade point average after a student’s first semester of their junior year): Josh Brown, Ross Couch, Kaila Jaworski, Katie Rackley.

Rotary Club Scholarship for GMC (presented to a high achieving senior who is planning to attend Georgia Military College after graduation): Rachel Harris.

Prudential Spirit of Community Award (presented to a student who has made a positive difference through his or her volunteer service project): Brooke Heindel.

2003 Macon Telegraph Golden Eagle Award (presented to a student who has used his or her talents and skills in service to his or her community): Brooke Heindel.

2003 Georgia College & State University Faculty and Staff Scholarship
(awarded to a senior who plans to attend GC&SU after graduation): Klein Brown.

Benevolent Lodge #3 Masonic Scholarship: Klein Brown.

Toyota Community Scholars (presented to one senior who has an outstanding academic record and has made a significant impact through community service): Tabb McGill.

Auburn University Academic Scholarship: Tabb McGill.

Auburn University Honors College (presented to one of only 200 students chosen to participate in the Honors program at Auburn): Tabb McGill.

Rotary Club Speech Competition Award: Tabb McGill.

Georgia Power Scholarship: Tabb McGill.

American Association of University Women (presented to the top senior female student by the Milledgeville, GA branch): Hannah Lockhart.

2003 College of Charleston Academic Scholarship: Hannah Lockhart.

2003 College of Charleston Merit Scholarship: Hannah Lockhart.

GMC Drama Scholarship: Deena Pearson.

GMC Choral Director’s Scholarship: Jacinda Jack.

Principal’s Leadership Award (presented to a senior who has demonstrated the ability to combine academic excellence and leadership): Charlie Moore.

Principal’s Award (presented to students who have attained the Principal’s List and have not accumulated bullring hours during the first three 9-week grading periods): One-year Award – Haylee DeLoach, Dalton Pearce, Jantzen Thomas, Abbie Wood, Louis Fay. Two-year Award – Kasey Durden, Ashley Hardie, Alvin Huff, Kristen Whipple, Allison Barker, Hannah Lockhart, Charlie Moore. Five-year Award – Whitney Davis, Damon Fluellen, Tabb McGill.

Principal’s Scholarship to GMC (presented to a senior planning to attend Georgia Military College after graduation): Rachel Lindsey.

Mercer University ROTC Army Four-Year Scholarship: Charlie Moore.

Academic Achievement Insignia (this insignia is authorized by those in the top 10% of each high school JROTC class based on grades earned): LET I (9th grade) – Stephanie, Chappell, Alex deFeria-Alsina, Daresha Harris, Mary Beth Martinez, Mandy Moore, Shondra Williams, Abbie Wood. LET II (10th grade) – Will Brown, Whitney Davis, Damon Fluellen, Carrie Goggans, Shannon Harper, Khadija Hill. LET III (11th grade) – Beth Deen, Susan Fessler, Hayley Hanson, Kaila Jaworski, Katie Rackley, Jimmy Reeves, Yngrid Wind. LET IV (12th grade) – Allison Barker, Louis Fay, Tabb McGill, Charlie Moore, Haley Rogers.

Academic Achievement Ribbon (awarded annually to one cadet in each high school JROTC class who maintains an “A” in all subjects): Allison Barker, Whitney Davis, Louis Fay, Damon Fluellen, Hannah Lockhart, Mary Beth Martinez, Tabb McGill, Charlie Moore, Abbie Wood.

Academic Excellence Award (awarded annually to one cadet in each class for maintaining the highest academic average): Halyee DeLoach (6th grade), Kristen Whipple (7th grade), Kenneth Stewart (8th grade), Mary Beth Martinez (LET I, 9th grade), Whitney Davis (LET II, 10th grade), Katie Rackley (LET III, 11th grade), Tabb McGill (LET IV, 12th grade).

Daughters of the American Revolution for Academic Excellence (presented to a senior who has demonstrated the qualities of dependability, good character, adherence to military discipline, leadership ability, and a fundamental and patriotic understanding of the importance of JROTC training): Allison Barker.

American Legion Scholastic Excellence Sliver Award (awarded to a senior who is in the top percentile of his or her class in academic subjects and in the top 25% of his or her class in JROTC subjects): Charlie Moore.

American Legion Scholastic Excellence Bronze Award (awarded to a junior who is in the top percentile of his or her class in academic subjects and in the top 25% of his or her class in JROTC subjects): Jimmy Reeves.

Distinguished Cadet Award of Scholastic Excellence (awarded to a cadet who exhibits the highest degree of excellence in academic subjects and is in the top 25% of his or her class in JROTC subjects): Mary Beth Martinez, Tabb McGill.

GMC Academic Discipline Awards: Tabb McGill (Mathematics), Hannah Lockhart (English), Tabb McGill (Science), Hannah Lockhart (Social Studies), Rachel Lindsey (French), Hannah Lockhart (Spanish).
###