Warning: Attempt to read property "display_name" on bool in /nas/content/live/gmcmainprd/wp-content/plugins/wordpress-seo/src/presenters/meta-author-presenter.php on line 40

Warning: Attempt to read property "display_name" on bool in /nas/content/live/gmcmainprd/wp-content/plugins/wordpress-seo/src/generators/schema/article.php on line 53

COVID-19 Announcement: We are open, fully-staffed and working around the clock for the success of our students. Learn More

close

GMC News

GMC JC Commencement

The commencement exercises for the members of GMC Junior College Class of 2009 were held on Friday, June 12, 7:30 p.m., on the Grant Parade field.

Mr. Joseph B. Leonard, former Chairman of AirTran Airways, presented the Commencement Address.

During the ceremony, 2LT Bryan DeLiso received the Harold I. Goodrich Award and 2LT Pancho Gonzales received the Award for Excellence in Leadership.

Immediately after the presentation of diplomas, Ms. Shannon New-Diaz, GMC Prep School Class of 1975, Junior College Class of 1976 and President-elect of the Georgia Military College Alumni Association, welcomed the members of the graduating class into the Alumni Association.

Congratulations to the Georgia Military College Class of 2009!

Associate in Science in Behavioral Science
Gwendolyn Ammons (Phi Theta Kappa)
Leslie Goodenough
Charliette Harris
Barbara Johnson (Phi Theta Kappa, Cum Laude)
Lesley Littlepage

Associate in Science in Business Administration
Jennifer Adams
Geneva Altman (Summa Cum Laude)
Dana Arnold (Phi Theta Kappa, Summa Cum Laude)
Jalesa Brown
Toni Carlyle
Joshua Hammock (Cum Laude)
Amy Haynes
Neal Noel (Cum Laude)
Randall Oliver
Larry Turner
Emily Whitehead
Wanda Williams

Associate in Science in Criminal Justice
Toni Carlyle
Tresie Gaither
Ashley Gamble
Chase Hanahan
Brandon Henderson
Tia Hodges
Timothy Konzelman
Kalef Lewis
Nathanael Spradlin
Veronica Swint
Nicholas Swoopes
Gelisa Watts

Associate in Science Education in Early Childhood
Shirley Allen
Elizabeth Eversole
Kaitlin Fordham
Teyonna Gilbert
Crystal Lewis (Cum Laude)
Debra Long (Magna Cum Laude)
Deshanna Walls
Heather Wood

Associate in Science Education in High School
Grace Atchison (Cum Laude)
Lance Brown
Chneriko Thomas
Matthew Tiller

Associate in Science in General Studies
Kevin Ackerman
Clint Amason
Roberson Baker
Lina Bark
Chelsea Beriault
Marion Boyer III
Kyle Branan (Phi Theta Kappa, Cum Laude)
Vince Camacho
Chaz Choice
Keshia Collins
Alfranzo Davis
Bryan DeLiso (Magna Cum Laude)
Reeshemah Ellison
Lucy Flippin (Cum Laude)
Shairo Freeman
Pancho Gonzales
Maxine Harris
Thierry Hart
Wyshina Haynes
Michael Hritz
Kristen Jackson
Mary-Macy Jackson
Eugene Jones
Tia Lawrence
Carmen Lester
Rhea Lewis
Donald Long, Jr.
Clint Loucks (Summa Cum Laude)
Jessica Lynch
Eliah Manders
Lisa McCollum (Summa Cum Laude)
Brittany McCullar
Christopher Moore
Kadesha Mullgrav
Theresa Palmer (Phi Theta Kappa, Magna Cum Laude)
Jordan Perry
Eric Pierce
Freeman Quick
Tyler Rawlings (Phi Theta Kappa, Summa Cum Laude)
Philip Robertson (Summa Cum Laude)
Chelsey Rodgers (Summa Cum Laude)
Ashley Sanders
Victoria Schneider
Joseph Shaia (Magna Cum Laude)
Jessica Sinclair
Clayton Smith (Magna Cum Laude)
Nathanael Spradlin (Cum Laude)
David Tanner
Susan Veatch
Brittany Waller
Rob Ward
Michael Warren
Jarin Wray
Timothy Yates

Associate in Science in Health & Physical Education
Brittany Redden

Associate in Science in Pre-Nursing
Margo Adams
Cassandra Burten (Magna Cum Laude)
Tyeisha Cannon
Angela Filley (Summa Cum Laude)
Fabrienne Fluellen
Patrice Fort
Stacy Goodwin
Stephanie Griffin (Magna Cum Laude)
Porsche Hill
Timothy Human
Michelle McKinney
Theresa Palmer (Phi Theta Kappa, Magna Cum Laude)
Janay Ray
Elish Rayford
Ceria Reeves
Andrea Ricks
Kristi Robinson
Heather Rogers
Tiffany Smith
Marci Tanton (Summa Cum Laude)
Chneriko Thomas
Abigail Weksler

Associate in Applied Science in Criminal Justice
Aaron Wheeler

Associate in Applied Science in General Studies
Joshua Dickerson
Jerry Gross, Jr.
Willie Lynch, II
Lionel Mapp
Olajuwon Paige
Steven Robinson
Tony Straughter
Calvin West

Columbus Campus Graduates
Associate in Arts in General Studies
Jacinta Burton
Catherine Peterson (Summa Cum Laude)

Associate in Arts in Pre-Nursing
Tacara Hemingway

Associate in Science in Criminal Justice
Tujuana Lewis

Associate in Science in General Studies
Mary Brown
La Vieda DiMarzo
Amanda Humphrey
Rosalie Love
Leigh McConnell
Alma Torres

Associate in Applied Science in Criminal Justice
Kori Butts (Cum Laude)
Patricia Johnson (Cum Laude)

Associate in Applied Science in General Studies
Jonathan Bolen

Photos by Janeen Garpow and Jody Yearwood